Ed's Ramblings - State History Answers


I have spent hours poring over results and putting various pieces of information into spreadsheets.  I then spent time combining classifications and boys with girls and sorting by this and that.  All I can say is that I love spreadsheets!  As promised, below are the answers to the questions I published on Monday.  I have done my best to eliminate errors as I transferred data from one spreadsheet to another.  And I am certain that my eyes crossed at a few spots and I missed a part of an answer somewhere. If you find a mistake or even question something I would love to hear from you.  In a couple of weeks after all of the State Meet hype has worn down I will send my spreadsheets to John Olson so that he can publish them online.  If you have other questions along the lines of the ones I made up send them to me and let me see what I can come up with.

Previous column: Ed's Ramblings - State History: What Do You Know?

The whole idea of these questions is to try to get you, my dear readers, to dig into our history and see where your schools and past teammates have influenced the high school running community.
  These questions are mere challenges to make you consider the importance of the ones who came before you.  I hope you know your own school history and these questions can show how you relate to all of the rest of the programs.

Saturday will be the 48th
 running of our State Championships (if you don't include the unofficial 1969 meet) After Saturday nine team and individual state champions, 135 All-Staters and 100s of individual performances will become part of this history.  Best of luck to all of you.

Team results

Name the schools with the MOST State Championships (boys and girls).

Boys

Riverside - 13
Hilton Head - 8
Spartanburg - 7
Mauldin - 6
Wade Hampton - 6
Spring Valley - 6

Girls
Mauldin - 11
Riverside - 9
St. Joseph's - 7
Irmo - 6
Spartanburg - 6

Don't think the sixth
 man in important!  Ask Daniel High, who was involved in three ties.  But there are more.  How many TOTAL TIES for first place have there been (boys and girls).  When and between which two schools?

There have been six ties for the State Champion.  Daniel was involved in three:

1983 - Mauldin beat Spartanburg the Boys 4A State Championship with 64 points

1992 - Christ Church beat North Myrtle Beach in the Boys 2A State Championships with 88 points each

1998 - Daniel beat Wade Hampton in the Boys 3A State Championships with 50 points each

2004 - Greer beat Daniel in the Girls 3A State Championships with 62 points each

2007 - Daniel beat JLMann in the 3A Girls State Championships with 77 points each

2012 - Landrum beat Waccamaw in the Girls 2A State Championships with 68 points each

Name the boys and girls teams with the LOWEST winning team score.

Boys

18 - Greenville 2A in 1982
18 - Hilton Head 3A in 2015
20 - Mauldin 4A in 1984
20 - Wade Hampton 4A in 2003
21 -  Hilton Head 3A in 2014

Girls

15 - TL Hanna 3A in 1993
17 - Irmo 4A in 1981
18 - Irmo 4A in 1979
20 - Mauldin 4A in 1984
20 - Riverside 4A in 2015

Name the boys and girls team with the HIGHEST winning team score.

Boys
162 - Pendleton 2A in 1999
131 - Liberty 2A in 1998
124 - Emerald 2A in 2001
113 - Byrnes 4A in 2001
107 - Palmetto 2A in 2000

Girls
109 - Lexington 4A in 2012
100 - Dorman 4A in 2004
97 - Mauldin 4A in 1983
91 - Christ Church 2A in 1996
90 - Christ Church 2A in 2004

Name the boys and girls teams with the LOWEST score NOT to win.

BOYS GIRLS

52 - Academic Magnet 2A in 2016 48 - Spartanburg 4A in 1994

52 - Hilton Head 3A in 2012 48 - Wando 4A in 1977

51 - Wren 3A in 2003 47 - Spring Valley 4A in 1992

50 - Academic Magnet 1A in 2007 46 - Westside 4A in 1984

50 - Spartanburg 4A in 1987 45 - Southside Christian 1A in 2014 

Wade Hampton 3A in 1998

Name the boys and girls teams with the HIGHEST score NOT to win.

Boys

163 - West Oak 2A in 1999

155 - Chesnee 2A in 1998

147 - Irmo 4A in 2000

136 - Bishop England 3A in 2016

133 - Brookland Cayce 4A in 1974

133 - Ridge View 4A in 2001


Girls
170 - JL Mann 4A in 2013
138 - South Aiken 4A in 2005
133 - Pendleton 2A in 2009
130 - Dorman 4A in 2009
126 - Irmo 4A in 1996

Gettin' a whooping!
  Name the boys and girls results that had the GREATEST margin of victory (difference in first and second place scores).

Boys

97 - Hilton Head 21 - Eastside 118 3A in 2014

91 - Byrnes 56 - Irmo 147 4A in 2000

82 - Wade Hampton 40 - Riverside 122 3A in 1999

73 - Wade Hampton 58 - Daniel 131 3A in 2000

70 - Spartanburg 70 - Irmo 100 4A in 1991

70 - Hilton Head 60 - Lugoff-Elgin 130 3A in 1986

Girls

127 - Riverside 43 - JL Mann 170 4A in 2013

96 - Riverside 20 - Dutch Fork 116 4A in 2015

91 - Landrum 42 - Pendleton 133 2A in 2009

80 - Irmo 18 - Brookland Cayce 98 4A in 1979

70 - Bishop England 35 - Christ Church 114

Name the schools that have the MOST 
CONSECUTIVE wins (boys and girls).

Boys

11 - Riverside 1987-1997

5 - Wade Hampton 1999 - 2003

4 - Hilton Head 2013 - 2016

4 - Lexington 2009 - 2012
1 - TL Hanna 1981 - 1984


Girls
7 - St. Josephs 2010-106
6 - Irmo 1987 - 1982
5 - Spring Valley - 1987 - 1991
4 - Riverside 1995 - 1998
4 - Riverside 2013 - 2016

Name the schools that have the MOST 
CONSECUTIVE boys and girls BOTH win.

This is the years and teams that the individual boy and girls came from the same school.  It has only happened 14 times.  Only twice have there been repeats.  I will list them all beginning with the most recent.

2012 - Caroline Jennings and James Quattlebaum from Christ Church

2011 - Caroline Jennings and James Quattlebaum from Christ Church

2010 - Caroline Jennings and James Quattlebaum from Christ Church

2005 - Kate Borowicz and Chris Scanlon from JL Mann

2004 - Stephanie Gammon and Exley McCormick from Daniel

2003 - Kate Niehaus and Brian Raymond from Spring Valley

2001 - Vicky Echeverria and Jacob McCaskill from Riverside

1994 - Amanda Cooley and Darren Cline from Hillcrest (S)

1993 - Lindsey Rogers and Joe Harris from TL Hanna

1987 - Kayla Boulware and Chris Woolfolk from Spring Valley

1985 - Bunnie Lempesis and Dennis Humphries from Spring Valley

1982 - Michelle Crow and Ken Costello from Irmo

1981 - Michelle Crow and Ken Costello from Irmo

1979 - Ginny Bass and Greg Wimer from Irmo


Athlete Results
Name the boys and girls schools that have the MOST All-State athletes (top 15).

BOYS

Wade Hampton (G) 70

Hilton Head 62

Riverside 60

Spartanburg 58

Irmo 49


GIRLS

Riverside 66

Mauldin 57

Spartanburg 56

Daniel 54

Irmo 51

Name the boys and girls schools that have had the MOST 
CONSECUTIVE years of having at least one All-State Athlete.

BOYS

26 - Wade Hampton 1991-2016

14 - Spartanburg 1980-1993

14 - Irmo 1988-2001

14 - Broome 1998-2011

13 - Sumter 1992-2004

GIRLS

23 - Daniel 1994-2016

22 - Spartanburg 1991-2012

14 - Mauldin 1981-1994

14 - Pendleton 1993-2006

12 - JL Mann 2001-2012

Dominance! Name the boys and girls schools have had the most five or more All-State athletes the same year.
 

Eighteen BOYS schools have at least 1 year when it had a least 5 All-Staters.  The top 5 are

Hilton Head  - 4

Wade Hampton (G) - 3

Christ Church - 3

St. Joseph's - 3

Landrum - 3

Fort Mill -3

Eleven GIRLS schools have a least 1 year when it had at least 5 All-Staters.  The top 5 are

Riverside - 6

St. Joseph's - 6

Irmo -4

Hilton Head - 2

TL Hanna - 2

The Best!
  Name the boys and girls schools have had the most ALL SEVEN All-State athletes the same year.

BOYS - TWO!  Hilton Head had two of them in 2014 and 2015.  Mauldin did in 1984.
GIRLS - ONE!!!  Riverside had two in 1997 and 2016.

Name the boys and girls schools have had the most INDIVIDUAL Champions.

BOYS GIRLS

Hilton Head - 6 Spring Valley - 8

Irmo - 6 Daniel - 7

Academic Magnet - 5 Mauldin - 5

Dutch Fork - 5 Pelion - 5

A lot tied with 4 Riverside - 5

Name the boys and girls schools have had the most CONSECUTIVE INDIVIDUAL Champions.

I was hoping that there were a few years that two different individuals from the same schools won consecutive titles.  It only happened once in the boys. It also only happened once in the girls, but shows up as a tie for third with many others.  I list that one because it is in the spirit of the question.  Overall a bad question!!!

BOYS

5 Irmo 1978-1982 Greg Wimer (78,79) and Ken Costello (80-82)

4 Christ Church 2010-2013 James Quattlebaum (10-13)

There were a lot with three, most by the same individual

GIRLS

4 Pelion 1999-2002 Diana Willard (99-02)

4 Spring Valley 2002-2005 Kate Neihaus (02-05)

4 TL Hanna 1993-1996 Lindsey Rogers (93-96)
1 Riverside 2014-2016 Cate Ambrose (14,16) Jesse Crowley (15)

What is the State BEST TIME for each classification?

BOYS

2013 James Quattlebaum Christ Church 15:16 1A

2014 Micah Williams Greer Middle Col 15:36 1A

2012 James Quattlebaum Christ Church 15:51 1A

2011 James Quattlebaum Christ Church 15:56 1A

2016 Zane Jackson Palmetto Scholars 16:12 1A


1998 Derrick Wyatt Liberty 15:00 2A

1999 Derrick Wyatt Liberty 15:07 2A

1982 Robert Sitton Greenville 15:29 2A

2006 Stefan Shealy Broome 15:38 2A

2007 Stefan Shealy Broome 15:42 2A


1987 Ernie Shepard Wren 14:45 3A

1983 Ray Griffin Greenville 15:09 3A

2007 Luke Lovelace Chapin 15:10 3A

2013 Gabriel Haughey Daniel 15:18 3A

2012 Andre Ivankovic Daniel 15:25 3A

2000 Brandon Bartholomew JL Mann 15:25 3A


1999 David Adams Hilton Head 14:36 4A

1983 Tarrence Harrington Hartsville 15:03 4A

2011 Roland Hakes Dutch Fork 15:10 4A

1982 Ken Costello Irmo 15:15 4A

1985 John Inman Summerville 15:20 4A

2016 John Ward Wade Hampton (G) 15:40 5A

GIRLS

2013 Annika Bissinger St. Joseph's 18:41 1A

2015 Morgan Summey Greer Middle Col 18:44 1A

2014 Annika Bissinger St. Joseph's 18:45 1A

2012 Caroline Jennings Christ Church 18:56 1A

2010 Caroline Jennings Christ Church 19:03 1A


2009 Jeanne Stroud Bishop England 18:33 2A

2011 Hanan Balawi Liberty 18:42 2A

2014 Amelia Jones Waccamaw 18:53 2A

2010 Jessica Whitmire Pendleton 18:58 2A

2016 Morgan Summey Greer Middle College 19:04 2A


2006 Kate Borowicz JL Mann 18:05 3A

2012 Megan Stahlberger Airport 18:06 3A

2011 Meredith Kilburn Fort Mill 18:10 3A

2007 Sinead Haughey Daniel 18:12 3A

2008 Tameka Jackson Seneca 18:22 3A


2003 Kate Niehaus Spring Valley 17:36 4A

2002 Kate Niehaus Spring Valley 17:52 4A

2012 Laura Miller JL Mann 17:57 4A

2013 Ashbrook Gwinn Aiken 17:59 4A

2007 Mary Kate Dubard Northwestern 18:02 4A


2016 Cate Ambrose Riverside 18:08 5A

Name the boys and girls runner(s) that have won the MOST CONSECUTIVE individual championships.

BOYS

4 - James Quattlebaum - Christ Church (2010-2013)

3 - Many tied

GIRLS

6 - Diana Willard - Pelion (1999-2002) & Swansea (2003-2004)

4 - Kate Niehaus - Spring Valley (2002-2005)

4 - Lindsey Rogers - TL Hanna (1993-1996)

3 - Many tied

Comments