Licensed to Perfect Timing Group - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/28/2013 08:40 PM
Emory Crossplex Invitational - 1/28/2013
Birmingham Crossplex, Birmingham, Al.
Results
Event 1 Women Weight Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Mangle, Lashaquita Claflin 14.46m 47-05.25
2 Sears, Madison Shorter 13.30m 43-07.75
3 Goodmon, Breann Clayton 12.30m 40-04.25
4 Crawford, Jessica Claflin 12.29m 40-04.00
5 Mathews, Alisia Ala Hunt 11.63m 38-02.00
6 Robinson, Ciara Claflin 11.19m 36-08.50
7 Baskin, Elisa Ala Hunt 10.28m 33-08.75
Event 2 Men Weight Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Rauhof, Bryce Clayton 14.31m 46-11.50
2 Reece, Andrew Birm 12.33m 40-05.50
3 Jarl, Taylor Emory 11.39m 37-04.50
4 Adams, John Miss Col J11.39m 37-04.50
5 Alston, JaVanti Bethel 11.23m 36-10.25
6 Morris, Jonathan Claflin 11.17m 36-07.75
7 Gilbert, Chris Clayton 10.97m 36-00.00
8 Seigel, Jack Emory 10.87m 35-08.00
9 Dickens, Brian Bethel 10.29m 33-09.25
10 Lester, Wil Ala Hunt 10.05m 32-11.75
11 bradford, kynothy Claflin 9.95m 32-07.75
12 Jacobs, Preston Ala Hunt 9.91m 32-06.25
13 Machen, Cameron Miss Col 8.05m 26-05.00
-- Alexis, Daniel Shorter FOUL
-- Bassen, James Emory FOUL
Event 3 Women Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Baskin, Elisa Ala Hunt 12.10m 39-08.50
2 Robinson, Ciara Claflin 11.65m 38-02.75
3 Mangle, Lashaquita Claflin 11.46m 37-07.25
4 Moore, Shelby Birm 10.77m 35-04.00
5 Mathews, Alisia Ala Hunt 10.62m 34-10.25
6 Sears, Madison Shorter 10.07m 33-00.50
7 Harris, Janay Emory 9.95m 32-07.75
8 McAfee, LeighAnn TN Wes 9.79m 32-01.50
9 Fagan, Leeanne Emory 9.60m 31-06.00
10 Crawford, Jessica Claflin 9.50m 31-02.00
11 Williams, Taylor Emory 8.96m 29-04.75
12 Tull, Ulrica Emory 8.28m 27-02.00
13 Miles, Alissa Claflin 7.99m 26-02.75
Event 4 Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Des Marais, Scott Furman 13.67m 44-10.25
2 Alexis, Daniel Shorter 13.01m 42-08.25
3 Jarl, Taylor Emory 12.12m 39-09.25
4 Adams, John Miss Col 12.05m 39-06.50
5 Lester, Wil Ala Hunt 11.96m 39-03.00
6 Seigel, Jack Emory 11.74m 38-06.25
7 Ard, Ryan Birm 11.59m 38-00.25
8 Jacobs, Preston Ala Hunt 11.35m 37-03.00
9 Sampson, Billy Bethel 11.29m 37-00.50
10 Bassen, James Emory 11.03m 36-02.25
11 Machen, Cameron Miss Col 10.94m 35-10.75
12 Reece, Andrew Birm 10.12m 33-02.50
13 Johnson, Keyvin Rust 10.05m 32-11.75
14 Adesoli, Ahmad Rust 10.03m 32-11.00
15 Deason, Andrew Bethel 9.90m 32-05.75
16 Taylor, Kendarius Rust 9.70m 31-10.00
17 bradford, kynothy Claflin 9.52m 31-03.00
18 Morris, Jonathan Claflin 9.45m 31-00.00
19 Gilbert, Chris Clayton 9.33m 30-07.50
20 Alston, JaVanti Bethel 8.87m 29-01.25
21 Blair, Victor Claflin 8.60m 28-02.75
22 Hagood, Will Birm 8.27m 27-01.75
Event 5 Women Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Hackworth, Kenyattia Hinds 5.75m 18-10.50
2 Daley, Tamala Shorter 5.56m 18-03.00
3 Thomas, Chelsey Shorter 5.38m 17-08.00
4 Jackson, Desherra Hinds 5.34m 17-06.25
5 Ford, Theresa Emory 5.33m 17-06.00
6 Aldana, Anelise Shorter 5.27m 17-03.50
7 Briscoe, Alex Ala Hunt 5.21m 17-01.25
8 Scaife, Desni Ala Hunt 5.14m 16-10.50
9 Garrett, Ronnika Bethel 5.00m 16-05.00
10 Durant, Chante Claflin 4.85m 15-11.00
11 Jones, Brittani Claflin 4.79m 15-08.75
12 Ameen, Khadijah Emory 4.71m 15-05.50
13 Richardson, Jhaquil Clayton 4.70m 15-05.00
14 Satterfield, Kaileigh Shorter 4.56m 14-11.50
15 Madison, Jasmine Clayton 4.47m 14-08.00
16 Williams, Taylor Emory 4.42m 14-06.00
17 Harris, Kaycee TN Wes 4.34m 14-03.00
18 Moore, Shelby Birm 4.24m 13-11.00
19 Conway, Christian Emory 4.23m 13-10.50
20 Epps, Alicia Rust 4.14m 13-07.00
21 Turner, Mercedes Rust 4.09m 13-05.00
22 Stanley, Stephanie Birm 3.87m 12-08.50
23 Phillips, Katharine TN Wes 3.84m 12-07.25
-- Matchingtouch, Jameka Bethel FOUL
-- Milton, Latycia Unattached X5.37m 17-07.50
Event 6 Men Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Burns, Stony Bethel 6.75m 22-01.75
2 James, Luke Bethel 6.59m 21-07.50
3 Huntley, Allen Shorter 6.41m 21-00.50
4 Howard, Kedemah Shorter 6.39m 20-11.75
5 Hoberman, Max Emory 6.28m 20-07.25
6 Moserowitz, Mike Emory 6.20m 20-04.25
7 Nguyen, Paul Emory 6.04m 19-09.75
8 Miller, Dashawn Claflin 5.98m 19-07.50
9 Sampson, Billy Bethel 5.95m 19-06.25
10 Warren, Cole Furman 5.76m 18-10.75
11 Blair, Victor Claflin 5.73m 18-09.75
12 Jones, Devin Ala Hunt 5.68m 18-07.75
13 Jenkins, Reginald Rust 5.63m 18-05.75
14 Sherrill, Aaron Birm 5.56m 18-03.00
14 Dudley, Maurice Claflin 5.56m 18-03.00
16 Jennings, Michael Claflin 5.37m 17-07.50
17 Ham, Da'Savian Rust 5.36m 17-07.00
18 Koh, Spencer Emory 5.26m 17-03.25
19 Brinker, Quemell Rust 5.10m 16-08.75
20 Priest, Carson Furman 5.09m 16-08.50
21 Loggins, Kevin Birm 4.78m 15-08.25
22 Black, Ryan Claflin 3.92m 12-10.50
-- Dent, Daniel Unattached X6.82m 22-04.50
-- Cherfils, Sadrac Unattached X6.34m 20-09.75
Event 7 Women Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Chambers, Tiffany Harding 3.55m 11-07.75
2 Kim, Elaina Emory 3.20m 10-06.00
3 Aiello, Alexandra Emory 3.05m 10-00.00
4 Hodges, Jessica Miss Col J3.05m 10-00.00
Event 8 Men Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ballard, Hank Birm 4.55m 14-11.00
2 Winslager, Josh Harding 4.40m 14-05.25
3 Perry, Colin Birm 4.25m 13-11.25
4 Kim, Andy Emory 4.10m 13-05.25
5 Blair, Victor Claflin 3.95m 12-11.50
6 Poyhonen, Phillip Emory 3.80m 12-05.50
7 Mennel, Louis Emory J3.80m 12-05.50
-- Jones, Devin Ala Hunt NH
-- Jennings, Michael Claflin NH
-- Koufidis, Stefanos Unattached X5.00m 16-04.75
Event 9 Women Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Matthews, Jessica Clayton 12.13m 39-09.75
2 Aldana, Anelise Shorter 11.07m 36-04.00
3 Briscoe, Alex Ala Hunt 10.75m 35-03.25
4 Lake, Zandra Shorter 10.58m 34-08.50
5 Richardson, Jhaquil Clayton 10.39m 34-01.25
6 Scaife, Desni Ala Hunt 10.27m 33-08.50
7 Worsfold, Camilla Emory 10.01m 32-10.25
-- Ameen, Khadijah Emory FOUL
-- Turner, Mercedes Rust FOUL
-- Moore, Shelby Birm FOUL
-- Stanley, Stephanie Birm FOUL
-- Milton, Latycia Unattached X11.51m 37-09.25
Event 10 Men Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 James, Luke Bethel 14.36m 47-01.50
2 Johnson, David Shorter 13.87m 45-06.25
3 Hoberman, Max Emory 13.42m 44-00.50
4 Howard, Kedemah Shorter 13.29m 43-07.25
5 Brown, Anfrenee Rust 12.20m 40-00.50
6 Deason, Andrew Bethel 12.05m 39-06.50
7 Sherrill, Aaron Birm 11.38m 37-04.00
8 Koh, Spencer Emory 11.34m 37-02.50
-- Jenkins, Reginald Rust FOUL
-- Patton, Joshua Birm FOUL
-- Dudley, Maurice Claflin FOUL
-- Cherfils, Sadrac Unattached X14.34m 47-00.75
Event 11 Women High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Thomas, Chelsey Shorter 1.68m 5-06.00
2 Ford, Theresa Emory 1.63m 5-04.25
3 Jackson, Desherra Hinds 1.58m 5-02.25
3 Stevenson, Sierra Ala Hunt 1.58m 5-02.25
5 Pearson, Bailey Harding J1.58m 5-02.25
6 Moore, Shelby Birm 1.48m 4-10.25
7 Lewis, Keneisha Ala Hunt 1.43m 4-08.25
8 Araiinejad, Nadia Ala Hunt J1.43m 4-08.25
9 Satterfield, Kaileigh Shorter 1.38m 4-06.25
Event 12 Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jones, Devin Ala Hunt 1.98m 6-06.00
2 Mackey, Doug Ala Hunt 1.88m 6-02.00
3 Bassell, Brandon Emory 1.83m 6-00.00
4 Deason, Andrew Bethel 1.78m 5-10.00
5 Brown, Anfrenee Rust J1.78m 5-10.00
6 Perry, Colin Birm 1.73m 5-08.00
7 Sampson, Billy Bethel 1.68m 5-06.00
8 Sherrill, Aaron Birm 1.63m 5-04.25
-- Blair, Victor Claflin NH
Event 13 Men 60 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Wilson, Kirk Shorter 6.82q 3
2 Talton, Nigel Unattached X6.91q 2
3 Huntley, Allen Shorter 6.97q 5
4 Dent, Daniel Unattached X7.02q 6
5 Speight, Demarcus Miss Col 7.05q 1
6 Burns, Stony Bethel 7.07q 1
7 Reed, Micah Shorter 7.08q 4
8 May, Rico Ala Hunt 7.08q 5
9 Cage, Dezmen Ala Hunt 7.11q 6
10 Moon, Bradley Shorter 7.11q 3
11 Johnson, Brian Bethel 7.12q 4
12 Browne, Richard Unattached X7.12q 1
13 Mann, Cordarious Bethel 7.14q 5
14 Moore, Tyrell Unattached X7.15q 2
15 Breaker, Travell Claflin 7.16q 2
16 Clay, Wesley Shorter 7.23q 4
17 Dixon, Ben Miss Col 7.26 5
18 Gay, Devin Claflin 7.27 3
19 Gipson, Kory Chatt 7.27 2
20 Helvie, Devin Shorter 7.28 3
21 Archer, Andrew Birm 7.29 2
22 Davis, Chauncey Claflin 7.31 3
23 Jean-Baptiste, Samuel Emory 7.42 6
24 Black, Ryan Claflin 7.45 2
25 Shannon, Jared Miss Col 7.45 6
26 Rodriquez, Raul Furman 7.46 4
27 Crosby, Tony Emory 7.47 1
28 Louima, Wilson Clayton 7.49 2
29 Clark, Carter TN Wes 7.52 1
30 Knox, Cameron TN Wes 7.52 3
31 Nguyen, Paul Emory 7.52 5
32 Russell, Shelby Clayton 7.52 3
33 Koh, Spencer Emory 7.53 4
34 Loggins, Kevin Birm 7.65 7
35 Mohile, Ankush Emory 7.76 6
36 Porter, Samuel Miss Col 8.00 7
Event 13 Men 60 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Wilson, Kirk Shorter 6.83 1
2 Huntley, Allen Shorter 6.86 1
3 Speight, Demarcus Miss Col 6.95 1
4 May, Rico Ala Hunt 6.97 1
5 Cage, Dezmen Ala Hunt 7.00 1
6 Burns, Stony Bethel 7.02 1
7 Moon, Bradley Shorter 7.03 1
8 Reed, Micah Shorter 7.05 1
9 Johnson, Brian Bethel 7.15 2
10 Breaker, Travell Claflin 7.19 2
11 Clay, Wesley Shorter 7.26 2
12 Mann, Cordarious Bethel 7.28 2
-- Talton, Nigel Unattached X6.79 2
-- Dent, Daniel Unattached X6.91 2
-- Browne, Richard Unattached X6.99 2
-- Moore, Tyrell Unattached X7.12 2
Event 14 Women 60 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hackworth, Kenyattia Hinds 7.77q 6
2 Williams, CeCe Unattached X7.79q 2
3 Adjibaba, Debora Emory 7.81q 5
4 Byrd, Pamala Hinds 7.83q 4
5 Montague, Arielle Bethel 7.89q 1
6 Thomas, Chelsey Shorter 7.90q 3
7 Tolbert, Mariah Ala Hunt 7.90q 2
8 Goode, Tiarra Birm 7.91q 4
9 Shipp, Kieyiera Hinds 7.93q 5
10 Matchingtouch, Jameka Bethel 7.94q 6
11 Anwah, Ifeoma Ala Hunt 8.04q 6
12 Jackson, Jasmine Shorter 8.07q 3
13 Smith, Alexis Shorter 8.08q 4
14 Jannah, Khadijah Ala Hunt 8.13q 1
15 Brown, Whitney N Ala. 8.17q 2
16 Matthews, Jessica Clayton 8.17q 6
17 Monroe, Morgan Emory 8.22 5
18 Lake, Zandra Shorter 8.31 5
19 Aldana, Anelise Shorter 8.31 2
20 Madison, Jasmine Clayton 8.33 4
21 Hannah, Molly N Ala. 8.33 3
22 Haynes, Marquisha Miss Col 8.38 4
22 Durant, Chante Claflin 8.38 6
24 Richardson, Jazman Claflin 8.44 6
25 Holmes, Misha Furman 8.52 3
26 Jones, Brittani Claflin 8.56 5
27 Madden, Melissia Bethel 8.60 1
28 Phillips, Katharine TN Wes 8.61 6
29 Hall, Mykeal Miss Col 8.64 3
30 Robinson, Markia Birm 8.66 2
31 Murphy, Shannon Furman 8.69 1
32 Hodges, Jessica Miss Col 8.70 1
33 Conway, Christian Emory 8.80 3
34 Reinemund, Chrissy Furman 8.81 5
35 McAfee, LeighAnn TN Wes 8.81 4
36 Guthrie, Taylor Birm 8.85 6
37 Gresham, Jalissa TN Wes 8.94 2
38 Bell, Zarinah Chatt 9.85 3
Event 14 Women 60 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Hackworth, Kenyattia Hinds 7.76 1
2 Byrd, Pamala Hinds 7.80 1 7.791
3 Adjibaba, Debora Emory 7.80 1 7.794
4 Shipp, Kieyiera Hinds 7.80 1 7.798
5 Goode, Tiarra Birm 7.83 1
6 Anwah, Ifeoma Ala Hunt 7.84 2
7 Tolbert, Mariah Ala Hunt 7.86 1
8 Montague, Arielle Bethel 7.92 1
9 Thomas, Chelsey Shorter 7.99 1
10 Jackson, Jasmine Shorter 8.05 2
11 Matchingtouch, Jameka Bethel 8.09 2
12 Smith, Alexis Shorter 8.11 2
13 Jannah, Khadijah Ala Hunt 8.14 2
14 Brown, Whitney N Ala. 8.40 2
-- Williams, CeCe Unattached X7.68 2
Event 15 Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Brunson, Larry Claflin 8.42q 1
2 Dobbins, Henry Bethel 9.04q 2
3 Mohile, Ankush Emory 9.06q 1
4 Rabushka, Adam Emory 9.11q 2
5 Hedlund, Stephen Harding 9.20q 1
6 Mize, Tyler TN Wes 9.35q 2
7 Blair, Victor Claflin 10.18q 2
8 Deason, Andrew Bethel 10.24q 1
Event 15 Men 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Brunson, Larry Claflin 8.30
2 Dobbins, Henry Bethel 8.93
3 Rabushka, Adam Emory 8.96
4 Mohile, Ankush Emory 9.09
5 Hedlund, Stephen Harding 9.27
6 Mize, Tyler TN Wes 9.44
7 Blair, Victor Claflin 9.69
-- Deason, Andrew Bethel DQ
Event 16 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Goode, Tiarra Birm 9.01q 1
2 Monroe, Morgan Emory 9.13q 2
3 Daley, Tamala Shorter 9.20q 3
4 Johnson, Kimaya Ala Hunt 9.22q 3
5 Davidson, Kryslynn Shorter 9.29q 1
6 Lake, Zandra Shorter 9.40q 1
7 Satterfield, Kaileigh Shorter 9.63q 2
8 Pearson, Bailey Harding 9.68q 2
9 Ford, Theresa Emory 9.82q 3
10 Varnedoe, Jozlyn Clayton 9.94q 2
11 Tynes, Morgan Miss Col 10.10q 1
12 Washington, Jasmine Hinds 10.13q 1
13 Stevenson, Sierra Ala Hunt 10.17q 2
14 Walker, Shanice Clayton 10.21q 1
15 Parra, Hannah Emory 10.36q 3
16 Worsfold, Camilla Emory 10.49q 3
17 Blackmon, Tori TN Wes 10.89 3
18 Hall, Mykeal Miss Col 11.06 2
Event 16 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Goode, Tiarra Birm 8.91 1
2 Johnson, Kimaya Ala Hunt 9.01 1
3 Monroe, Morgan Emory 9.16 1
4 Lake, Zandra Shorter 9.33 1
5 Davidson, Kryslynn Shorter 9.40 1
6 Pearson, Bailey Harding 9.71 1
7 Varnedoe, Jozlyn Clayton 9.73 2
8 Washington, Jasmine Hinds 9.75 2
9 Satterfield, Kaileigh Shorter 9.77 1
10 Stevenson, Sierra Ala Hunt 9.91 2
11 Ford, Theresa Emory 9.94 2
12 Tynes, Morgan Miss Col 10.23 2
13 Parra, Hannah Emory 10.31 2
14 Walker, Shanice Clayton 10.35 2
15 Worsfold, Camilla Emory 10.44 2
Event 17 Women 1 Mile Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Winslow, Vicky Ala Hunt 5:08.56
2 Edwards, Calleson Emory 5:19.71
3 Valadez, Racquel Clayton 5:27.65
4 Belmudes, Monique Clayton 5:29.10
5 White, Sarah Bryan 5:30.80
6 Spencer, Andrea Bryan 5:30.84
7 Galvin, Taylor Clayton 5:33.15
8 Johnson, Meredith Miss Col 5:38.50
9 Crawford, Kelsey Ala Hunt 5:44.72
10 Collins, Charlotte Berry 5:47.12
11 Lovelace, Lori Anna N Ala. 6:02.00
12 Mimbs, Stephanie Berry 6:06.67
13 Simpson, Stephanie N Ala. 6:08.40
14 Heflin, Kayla Berry 6:27.92
15 David, Rebecca Hinds 6:40.04
Event 18 Men 1 Mile Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Binns, Blaise Ala Hunt 4:16.82
2 Stephens, Alex Bryan 4:16.92
3 Brogdon, Shane Miss Col 4:18.00
4 Klecker, John Furman 4:18.23
5 Perez, James Furman 4:19.64
6 Ursprung, Matt Ala Hunt 4:23.14
7 Evans, Andre Harding 4:24.31
8 Johnston, Joel Bryan 4:28.08
9 Gossett, Bradley Furman 4:29.44
10 Cheruiyot, Hilary TN Wes 4:31.28
11 Yates, Madison Bryan 4:31.58
12 Cooke, Tyler Emory 4:32.84
13 Fleischhacker, Alex Emory 4:34.58
14 Davis, Brandon Berry 4:35.07
15 Simmons, Jacob TN Wes 4:37.30
16 Young, Caleb TN Wes 4:39.72
17 Richardson, Kenneth Ala Hunt 4:41.90
18 Ashforth, Hank Emory 4:43.09
19 White, John Birm 4:45.44
20 Wild, Scotty Birm 4:46.11
21 Jarvis, Scott Emory 4:49.74
22 Montgomery, Kevin TN Wes 4:53.55
23 Stocks, Lucas Berry 5:04.04
24 Mason, Kevin Berry 5:30.73
-- Moshier, Josh Unattached XDNF
-- Woodman, John Unattached X4:37.34
Event 19 Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Walker, Ayana Shorter 56.41 1
2 Ballard, Ashley Shorter 57.04 1
3 Bell, Portia Harding 57.11 2
4 Martin, Kimari Hinds 57.18 8
5 Leonard, Kaele Emory 57.83 1
6 Blanc, Julie-Anne Bethel 58.03 2
7 Rhodes, Shaterrica Hinds 58.20 1
8 Montague, Arielle Bethel 58.39 2
9 Pennix, Lauren Claflin 58.47 1
10 Robinson, Iris Hinds 58.50 7
11 Spikes, Lakeisha Shorter 59.00 2
12 Garrett, Ronnika Bethel 1:00.11 3
13 Taylor, Jazmyne Chatt 1:01.06 3
14 Jude, Sarah Shorter 1:01.10 3
15 Gilbert, Rachel Furman 1:01.26 4
16 Byrd, Carrie Claflin 1:01.54 3
17 Aiello, Alexandra Emory 1:02.21 3
18 Jones, Justina TN Wes 1:02.72 4
19 Wilton, Alexa Furman 1:02.77 4
20 Walker, Shanice Clayton 1:03.10 5
21 Daniels, Elie Furman 1:03.44 5
22 Jablon, Nicole Emory 1:03.95 4
23 Brown, Whitney N Ala. 1:04.94 8
24 Kemp, LaTerrika Hinds 1:05.60 8
25 Lewis, Keneisha Ala Hunt 1:06.08 6
26 Tynes, Morgan Miss Col 1:07.02 6
27 Chisholm, Brittany Birm 1:08.20 7
28 Moscioni, Lauren Furman 1:08.42 6
29 Rayburn, Hope N Ala. 1:12.31 7
30 Hubbell, Regan Birm 1:12.78 6
Event 20 Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Giles, Zacharias Claflin 48.45 1
2 Rice, Cole Shorter 49.59 2
3 Goddard, Adrian Ala Hunt 49.78 2
4 Belcher, Landon Harding 49.82 1
5 Smith, Adika Shorter 50.60 3
6 Thermidor, Edens Chatt 51.12 1
7 Roachfoard, Gregory Shorter 51.40 3
8 Nicholas, Dinero Clayton 51.81 5
9 Rodriquez, Raul Furman 52.01 5
10 Duskin, Zach Furman 52.07 5
11 Archer, Andrew Birm 52.08 3
12 Bagwell, Dillon Harding 52.11 3
13 Warren, Cole Furman 52.21 4
14 Babbage, Brain Furman 52.25 5
15 Simmons, William Claflin 52.29 7
16 Moore, Ryan Shorter 52.43 5
17 Gipson, Kory Chatt 53.18 4
18 Phillips, Cliff Chatt 53.39 4
19 Dobbins, Henry Bethel 53.73 6
20 Blackwood, James Birm 56.51 7
21 Robinson, Kwame Bethel 56.82 8
22 Patton, Joshua Birm 57.09 7
23 White, Essic Rust 57.10 7
24 Gibase, Robert Berry 59.37 8
25 Blair, Victor Claflin 1:01.83 7
26 Conley, Thomas Rust 1:03.14 8
-- White, Dwight Shorter DQ 4 Impeaded the runner
-- Sanford, Donald Unattached X47.74 1
-- Dameron, Randall Unattached X47.80 1
-- Fair, Malik Unattached X49.39 2
-- Ferguson, Taiwan Unattached X49.79 3
-- Swinson, Terrance Unattached X50.28 3
-- Davis, Jamal Unattached X51.03 2
-- Kirk, Isaiah Unattached X54.03 6
Event 21 Women 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Mahone, Jerrica Ala State 2:15.43
2 Crane, Stephanie Emory 2:15.49
3 Bailey, Dallis Harding 2:18.04
4 Gogniat, Marissa Emory 2:21.80
5 Wilson, Shantia Ala State 2:21.87
6 Gray, Jessica Bethel 2:22.64
7 Helm, Daisy Shorter 2:24.90
8 Bass, Katie Birm 2:25.33
9 Williams, Robbiccaa TN Wes 2:25.94
10 Woolley, McKenzie Furman 2:26.44
11 Smith, Soyong Ala State 2:26.66
12 Crouch, Kenley N Ala. 2:32.17
13 Doolan, Alyssa Emory 2:32.51
14 Wallace, Reneisha Bethel 2:34.31
15 Sims, Cyerra Bethel 2:36.73
16 Hodnett, Jesse TN Wes 2:37.61
17 Lovelace, Lori Anna N Ala. 2:38.06
18 Gayle, Deanna Chatt 2:38.08
19 Fredette, Nicole Berry 2:39.35
20 Johnson, Keshae Bethel 2:39.52
21 Watson, Nellie TN Wes 2:40.99
22 Hensley, Autumn N Ala. 2:41.01
23 Smith, Eboni Claflin 2:43.32
24 Bruner, Stephanie TN Wes 2:43.67
25 Brakke, Katie Ala Hunt 2:44.57
26 Erin, Covington N Ala. 2:48.00
27 Clarke, Katelyn Ala Hunt 2:54.27
28 Stryker, Annika Berry 3:00.03
Event 22 Men 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Azcue, Ayrton Clayton 1:50.36
2 Willett, Robert Birm 1:51.88
3 Delaney, Kevin Emory 1:57.68
4 Anderson, Charles Clayton 1:57.79
5 Ortega, Jose Ala Hunt 1:58.37
6 Crews, Patrick Emory 1:58.95
7 Traynelis, Josh Emory 1:59.43
8 Wilson, Jeff Ala Hunt 1:59.62
9 Matheson, William Emory 2:01.57
10 Tupper, Devin Furman 2:01.76
11 Smith, DeAnthony Bethel 2:02.81
12 Hemingway, Andrew Emory 2:04.26
13 Kim, Alex Emory 2:04.72
14 Potok, Thomas TN Wes 2:05.50
15 Lloyd, Mitchell Furman 2:06.29
16 Howell, Will Berry 2:07.11
17 Brinker, Quemell Rust 2:21.29
18 Ham, Da'Savian Rust 2:31.68
19 Love, Aaron Rust 2:47.55
-- Leslie, Cory Unattached X1:49.59
-- See, Jeff Unattached X1:50.44
-- Gilmer, Lee Unattached X1:53.21
-- Woodman, John Unattached X2:08.19
Event 23 Women 3000 Meter Run Section A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Zaborowska, Ewa Harding 9:46.39
2 Galvin, Paige Clayton 10:36.95
3 Hull, Rachel TN Wes 10:38.16
4 Surtees, Tamara Emory 10:43.52
5 Kawamoto, Brooke Emory 10:49.29
6 Kruse, Michelle Ala Hunt 10:49.45
7 Lorch, Meredith Emory 10:50.37
8 Roberts, Rachel Harding 10:50.69
9 Smith, Hannah Emory 10:57.50
10 Spence, Kasey Ala Hunt 11:09.05
11 Taylor, Kelsey Harding 11:16.21
12 Priest, Amber Harding 11:35.84
Event 24 Men 3000 Meter Run Section A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Given, Wilkerson Furman 8:20.40
2 Simpson, Anthony Bryan 8:40.97
3 McLeod, Jason Bryan 8:42.15
4 Hatfield, Connor Bryan 8:47.80
5 Sorenson, Parker Bryan 8:48.45
6 Bemowski, Joey Ala Hunt 8:57.00
7 Miller, Jack Furman 9:00.35
8 Dorsey, Dante Ala Hunt 9:19.79
9 Sinor, Andrew Furman 9:34.53
-- See, Jeff Unattached XDNF
-- Moshier, Josh Unattached XDNF
-- Leslie, Cory Unattached XDNF
Event 27 Women 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Walker, Ayana Shorter 24.83 1
2 Hackworth, Kenyattia Hinds 25.03 10
3 Spikes, Lakeisha Shorter 25.12 1
4 Robinson, Iris Hinds 25.38 9
5 Ballard, Ashley Shorter 25.44 1
6 Goode, Tiarra Birm 25.56 1
7 Montague, Arielle Bethel 25.64 3
8 Adjibaba, Debora Emory 25.89 1
9 Byrd, Pamala Hinds 25.99 9
10 Pennix, Lauren Claflin 26.09 2
11 Smith, Alexis Shorter 26.11 2
12 Leonard, Kaele Emory 26.20 3
13 Matchingtouch, Jameka Bethel 26.28 4
14 Anwah, Ifeoma Ala Hunt 26.39 3
15 Jannah, Khadijah Ala Hunt 26.63 6
16 Jackson, Jasmine Shorter 26.93 3
17 Johnson, Kimaya Ala Hunt 27.06 5
18 Taylor, Jazmyne Chatt 27.25 2
19 Durant, Chante Claflin 27.49 5
20 Haynes, Marquisha Miss Col 27.55 4
21 Hampton, Charese Rust 27.81 9
22 Sexton, Beth TN Wes 27.95 4
23 Holmes, Misha Furman 28.05 5
24 Le'Sueur, Keaundria Rust 28.09 10
25 Madison, Jasmine Clayton 28.17 7
26 Richardson, Jazman Claflin 28.18 6
27 McCready, Alyssa Emory 28.24 6
28 Harris, Kaycee TN Wes 28.26 5
29 Varnedoe, Jozlyn Clayton 28.35 7
30 Richardson, Jhaquil Clayton 28.63 8
31 Phillips, Katharine TN Wes 28.70 7
32 Hendrix, April Rust 28.71 9
33 Gayle, Deanna Chatt 28.78 2
34 Robinson, Markia Birm 28.79 4
35 Reinemund, Chrissy Furman 28.80 7
36 Parra, Hannah Emory 28.92 5
37 Hale, Kristina Bethel 29.00 6
38 Guthrie, Taylor Birm 29.16 10
39 Hall, Mykeal Miss Col 29.31 10
40 Chisholm, Brittany Birm 29.73 8
41 Tynes, Morgan Miss Col 30.59 9
42 Moscioni, Lauren Furman 30.84 8
43 Hubbell, Regan Birm 31.09 9
44 Bell, Zarinah Chatt 32.82 6
-- Williams, CeCe Unattached X24.35 2
Event 28 Men 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Smith, Adika Shorter 21.95 1
2 May, Rico Ala Hunt 22.55 2
3 Giles, Zacharias Claflin 22.64 4
4 Dixon, Ben Miss Col 22.77 5 22.765
5 Rice, Cole Shorter 22.77 4 22.769
6 Moon, Bradley Shorter 22.87 5 22.861
7 Howard, Kory Harding 22.87 3 22.868
8 White, Dwight Shorter 23.00 4
9 Hoberman, Max Emory 23.11 6
10 Johnson, Steven Chatt 23.18 5
11 Naceanceno, Kevin Harding 23.22 5
12 Phillips, Cliff Chatt 23.33 2
13 Speight, Demarcus Miss Col 23.33 3
14 Davis, Chauncey Claflin 23.45 8
15 Harden, Erick Rust 23.51 10
16 Simmons, William Claflin 23.66 7
17 Hicks, Macio Bethel 23.83 10
18 Meeks, Travis Bethel 23.96 9
19 Knox, Cameron TN Wes 24.04 8
20 Gay, Devin Claflin 24.08 7
21 Rabushka, Adam Emory 24.14 6
22 Nicholas, Dinero Clayton 24.24 8
23 Louima, Wilson Clayton 24.43 8
24 Clark, Carter TN Wes 24.44 7
25 Bridge, David Rust 24.69 10
26 Mennel, Louis Emory 24.75 9
27 Shannon, Jared Miss Col 25.22 10
28 Parham, Deontae Rust 26.35 10
-- Davis, Jamal Unattached XDNF 1
-- Johnson, Brian Bethel DQ 6 Lane Violation
-- Dameron, Randall Unattached X21.52 1
-- Swinson, Terrance Unattached X22.05 2
-- Talton, Nigel Unattached X22.14 1
-- Moore, Tyrell Unattached X22.40 3
-- Fair, Malik Unattached X22.51 3
-- Ferguson, Taiwan Unattached X22.62 2
-- Browne, Richard Unattached X24.18 4
-- Kirk, Isaiah Unattached X24.65 6
Event 29 Women Distance Medley
================================================================
School Finals
================================================================
1 Harding 'A' 12:04.58
2 Emory 'A' 12:32.69
3 Clayton 'A' 12:48.40
4 Ala State 'A' 13:06.31
5 Ala Hunt 'A' 13:11.40
6 N Ala. 'A' 14:19.06
7 Bethel 'A' 14:52.48
Event 30 Men Distance Medley
================================================================
School Finals
================================================================
1 Birmingham 'A' 10:34.83
2 Ala Hunt 'A' 10:36.00
3 Furman 'A' 10:37.33
4 Emory 'A' 10:51.06
5 Emory 'B' 10:53.98
6 Ala Hunt 'B' 10:56.74
7 Tn Wes 'A' 10:57.52
Event 31 Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Shorter 'A' 3:49.01 1
2 Ala Hunt 'A' 3:56.81 1
3 Hinds 'A' 3:56.95 1
4 Furman 'A' 4:11.69 2
5 Shorter 'B' 4:12.07 1
6 Hinds 'B' 4:26.50 3
7 Furman 'B' 4:30.49 3
8 N Ala. 'A' 4:31.92 3
9 Rust 'A' 4:32.95 3
10 Tn Wes 'A' 4:33.15 2
11 Tn Wes 'B' 4:35.27 3
Event 32 Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Ala Hunt 'A' 3:19.21 1
2 Harding 'A' 3:19.56 1
3 Shorter 'A' 3:21.41 1
4 Clayton 'A' 3:23.30 1
5 Furman 'A' 3:28.27 2
6 Chatt 'A' 3:29.49 2
7 Shorter 'B' 3:33.97 2
8 Bethel 'A' 3:40.61 3
9 Birmingham 'A' 3:42.30 3
10 Rust 'A' 3:48.72 2
11 Rust 'B' 3:59.96 3
Event 33 Women 3000 Meter Run B Section
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Stockton, Jessica Bryan 11:10.03
2 Smith, Jessica Clayton 11:35.90
3 McLeod, Michelle Bryan 11:43.34
4 Acocella, Victoria N Ala. 11:49.69
5 Katherine, Steinman N Ala. 11:50.80
6 Montgomery, Mallory Miss Col 12:00.91
7 Luechtefeld, Kayla Ala Hunt 12:17.50
8 Beckett, Emily Ala Hunt 12:36.11
9 McNorton, Holly Clayton 12:42.52
10 Jordan, Katy Berry 12:56.18
Event 34 Men 3000 Meter Run B Section
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Ellwood, Stephen Emory 9:11.43
2 Smith, DaCosta Ala Hunt 9:17.40
3 Clesi, Christian Birm 9:23.41
4 Bailey, Matthew Clayton 9:40.50
5 Wheat, Scott Birm 9:44.69
6 Olsen, David Birm 9:50.79
7 Paz, Fernando Miss Col 9:53.36
8 Thomason, Tanner Clayton 10:06.59
9 Greer, Justin TN Wes 10:17.74
10 White, Chris Berry 10:36.33
Event 35 Women 5000 Meter Run Section A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Haughey, Sinead Furman 17:40.05
2 Wirzba, Emily Furman 17:43.15
3 Rankine, Paige Ala State 17:56.30
4 Burton, Catherine Furman 18:03.07
5 Cooper, Jennifer Miss Col 18:53.00
6 Lesane, Artrailia Ala State 19:04.72
7 Gregg, Margaret Emory 19:55.62
8 O'Neal, Lydia Emory 20:04.31
9 Holdbrooks, Kelsey Birm 20:08.95
10 Dorris, Rachel Berry 20:11.91
11 Brady, Olivia N Ala. 20:29.12
-- Gregson, Heidi Unattached XDNF
Event 36 Men 5000 Meter Run Section A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Morgan, Jack Furman 15:26.09
2 Greathouse, Tyler Furman 15:49.62
3 Sigmon, Tim Bryan 15:51.15
4 Thompson, Drew Bryan 16:04.90
5 Wheeler, Cameron Emory 16:14.22
6 Jenkins, Matt Bryan 16:15.76
7 Melissas, Craig Emory 16:19.61
8 Clarke, Anders Bryan 16:37.52
9 Harris, Kyle Berry 16:40.56
10 Flores-Alvarez, Santiago Emory 16:59.21
11 McKnight, Jordan Birm 17:42.48
-- Lane, Ciaran Clayton DNF
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Shorter 114 2) Emory 90
3) Ala Hunt 81.50 4) Hinds 73.50
5) Clayton 57 6) Harding 50
7) Claflin 32 8) Furman 30
9) Ala State 28 10) Birmingham 26
11) Bryan 23 12) N Ala. 13
12) Miss Col 13 14) Bethel 12
15) Tn Wes 7
Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Ala Hunt 97 2) Emory 95
3) Shorter 93 4) Birmingham 63
5) Furman 59 6) Bethel 54
7) Bryan 47 8) Clayton 39
9) Claflin 36 10) Harding 29
10) Miss Col 29 12) Rust 8
13) Chatt 6 14) Tn Wes 5