Elite Performances
180 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.47 | Jasmin Stowers | Pendleton |
100 Meter Hurdles Finals | 14.81 | Ashley Davis | Dorman |
100 Meter Dash Finals | 12.17 | Haley Allen | Sumter |
100 Meter Dash Finals | 12.24 | Mikala Scott | Dorman |
1600 Meter Run Finals | 5:09.29 | Meredith Kilburn | Fort Mill |
1600 Meter Run Finals | 5:09.44 | Jasmine Polite | Stratford |
1600 Meter Run Finals | 5:09.50 | Meri Heneage | Lexington HS |
1600 Meter Run Finals | 5:12.64 | Katie Inclan | Dorman |
1600 Meter Run Finals | 5:13.36 | Tameka Jackson | Seneca |
200 Meter Dash Finals | 24.19 | Briana Nelson | J.L. Mann |
200 Meter Dash Finals | 24.72 | Priscilla Harts | Myrtle Beach |
200 Meter Dash Finals | 24.86 | Haley Allen | Sumter |
400 Meter Hurdles Finals | 1:01.78 | Leanna Morrison | Berkeley |
400 Meter Hurdles Finals | 1:03.75 | Jasmin Stowers | Pendleton |
400 Meter Hurdles Finals | 1:03.89 | Nish Dotson | Daniel |
400 Meter Hurdles Finals | 1:03.90 | Andreina Paige | Eau Claire |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.28 | Jemekia Wilson | Irmo |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.54 | Jessica Hall | Union County |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.70 | Alexia Neal | Beaufort |
400 Meter Dash Finals | 53.41 | Briana Nelson | J.L. Mann |
400 Meter Dash Finals | 56.26 | Tyshonda Hawkins | Goose Creek |
400 Meter Dash Finals | 56.44 | Christal Green | Dreher |
400 Meter Dash Finals | 57.07 | Lauren Ellis | West Florence |
400 Meter Dash Finals | 57.29 | Erica Morris | Johnsonville |
400 Meter Dash Finals | 57.87 | Takeyra Dodd | Greer |
4x400 Meter Relay Finals | 3:54.62 | Relay Team | Summerville |
4x800 Meter Relay Finals | 9:29.55 | Relay Team | Fort Mill |
4x800 Meter Relay Finals | 9:33.60 | Relay Team | Wando |
4x800 Meter Relay Finals | 9:37.68 | Relay Team | Eastside |
4x800 Meter Relay Finals | 9:37.91 | Relay Team | Hilton Head |
4x800 Meter Relay Finals | 9:43.50 | Relay Team | Dorman |
4x800 Meter Relay Finals | 9:43.87 | Relay Team | Irmo |
4x800 Meter Relay Finals | 9:44.43 | Relay Team | J.L. Mann |
800 Meter Run Finals | 2:15.88 | Brianna Blanton | Summerville |
800 Meter Run Finals | 2:17.19 | Taylor Quindlen | Dutch Fork |
800 Meter Run Finals | 2:18.40 | Clarricia Golden | Sumter |
800 Meter Run Finals | 2:19.14 | Erica Segars | Daniel |
800 Meter Run Finals | 2:19.14 | Tameka Jackson | Seneca |
800 Meter Run Finals | 2:19.24 | Anna Todd | Spartanburg |
800 Meter Run Finals | 2:19.62 | Qwontajah Thompson | Myrtle Beach |
Discus Finals | 36.63m | Shalandra Willis | Darlington |
Discus Finals | 37.47m | Daisy Whitaker | Camden |
Discus Finals | 38.25m | Kaysee Sullivan | Fort Dorchester |
Discus Finals | 39.45m | Tiera Lewis | Northwestern |
Discus Finals | 39.57m | Shaniqua Hunter | Greenwood |
Discus Finals | 39.62m | Te\'Shell Britt | Woodland |
Discus Finals | 39.7m | Mashario Morton | Dixie |
Discus Finals | 40.87m | Jalacy Green | Colleton County |
High Jump Finals | 1.63m | Ashlee Eady | Cane Bay |
High Jump Finals | 1.63m | Karis Watson | Rock Hill |
High Jump Finals | 1.63m | Briauna Jones | Summerville |
High Jump Finals | 1.68m | Latesha Simpson | Clinton |
High Jump Finals | 1.68m | Taina LaPorte | Dutch Fork |
High Jump Finals | 1.68m | Shakeria Bradford | Greer |
High Jump Finals | 1.68m | Shaquilla Mitchell | Ridgeland-Hardeeville |
Long Jump Finals | 5.4m | Ashley Davis | Dorman |
Long Jump Finals | 5.41m | RoShani Glover | Summerville |
Long Jump Finals | 5.42m | Dyshia Parks | Greer |
Long Jump Finals | 5.44m | Geneivee Hammett | Lee Central |
Long Jump Finals | 5.7m | Keri Emanuel | Fort Dorchester |
Long Jump Finals | 5.73m | Briauna Jones | Summerville |
Long Jump Finals | 5.89m | Danielle McFadden | Sumter |
Pole Vault Finals | 3.2m | Breana Kwasnik | Wade Hampton |
Pole Vault Finals | 3.2m | Madison Wright | Wando |
Pole Vault Finals | 3.35m | Elizabeth Harvin | Wando |
Pole Vault Finals | 3.35m | Leighanne Roberts | Wando |
Pole Vault Finals | 3.45m | Kimberleigh Riggs | Northwestern |
Pole Vault Finals | 3.84m | Sandi Morris | Greenville |
Shot Put Finals | 11.46m | Tanaesha Adams | Spartanburg |
Shot Put Finals | 11.77m | Mashario Morton | Dixie |
Shot Put Finals | 11.85m | Xylina Mcdaniel | Spring Valley |
Shot Put Finals | 11.91m | Tiffany Sisk | Easley |
Shot Put Finals | 12.84m | Kaysee Sullivan | Fort Dorchester |
Triple Jump Finals | 10.99m | Tanisha Cureton | J.L. Mann |
Triple Jump Finals | 11.05m | Amber King | Liberty |
Triple Jump Finals | 11.1m | Rudi Fate | Crestwood |
Triple Jump Finals | 11.18m | Shaquivia Springer | Allendale-Fairfax |
Triple Jump Finals | 11.21m | Victoria Rivera | Gilbert |
Triple Jump Finals | 11.28m | Karis Watson | Rock Hill |
Triple Jump Finals | 11.3m | RoShani Glover | Summerville |
Triple Jump Finals | 11.37m | Sherece Smith | Daniel |
Triple Jump Finals | 11.41m | Dyshia Parks | Greer |
Triple Jump Finals | 11.42m | Natasha Dicks | Aiken |
Triple Jump Finals | 11.52m | Danielle McFadden | Sumter |
Triple Jump Finals | 11.61m | Briauna Jones | Summerville |
Triple Jump Finals | 11.65m | Mary-Esther Gourdin | Riverside |
Triple Jump Finals | 11.99m | Taina LaPorte | Dutch Fork |
Triple Jump Finals | 12m | Shaquilla Mitchell | Ridgeland-Hardeeville |
Triple Jump Finals | 12.19m | Tiffani Adair | Byrnes |
Triple Jump Finals | 12.23m | Keri Emanuel | Fort Dorchester |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.77 | Brandon Sanders | Dreher |
100 Meter Dash Finals | 10.78 | Joe Craig | Gaffney |
110 Meter Hurdles Finals | 14.57 | Kevin Baxter | Irmo |
110 Meter Hurdles Finals | 14.67 | Desmond Wallace | Lower Richland |
1600 Meter Run Finals | 4:20.81 | Timothy Tyler | Wando |
1600 Meter Run Finals | 4:22.63 | Drew Harris | Lexington HS |
1600 Meter Run Finals | 4:22.69 | William Ivey | Spring Valley |
1600 Meter Run Finals | 4:23.47 | Kevin Ketner | Nation Ford |
1600 Meter Run Finals | 4:24.92 | Aaron Ramirez | Woodmont |
200 Meter Dash Finals | 21.23 | Brandon Sanders | Dreher |
200 Meter Dash Finals | 21.58 | Cleon Wright | Battery Creek |
200 Meter Dash Finals | 21.72 | Joe Craig | Gaffney |
200 Meter Dash Finals | 21.79 | Devante Smith | Wade Hampton-Hampton - inactive |
200 Meter Dash Finals | 21.84 | Shacorey Jeter | Carolina |
200 Meter Dash Finals | 21.97 | Ricardo Chaney | Battery Creek |
200 Meter Dash Finals | 21.99 | Jerrell Priester (12) | Allendale-Fairfax |
3200 Meter Run Finals | 9:38.74 | Roland Hakes | Dutch Fork |
400 Meter Hurdles Finals | 54.69 | Devin Wannamaker | Lower Richland |
400 Meter Hurdles Finals | 54.79 | Bashaud Breeland (12) | Allendale-Fairfax |
400 Meter Hurdles Finals | 55.08 | Freddie Martino | North |
400 Meter Hurdles Finals | 55.76 | Russel Kanner | South Aiken |
400 Meter Hurdles Finals | 55.93 | Jaquez Legette | Wilson |
400 Meter Dash Finals | 48.33 | Carvin Nkanta | Summerville |
400 Meter Dash Finals | 48.83 | Shacorey Jeter | Carolina |
400 Meter Dash Finals | 48.84 | Matt Johnson | Spring Valley |
400 Meter Dash Finals | 49.01 | Clifford Morrow | Hilton Head |
400 Meter Dash Finals | 49.13 | Akeem Smalls | Beaufort |
400 Meter Dash Finals | 49.41 | Ronnie Martin | Spartanburg |
4x100 Meter Relay Finals | 41.63 | Relay Team | Fort Dorchester |
4x100 Meter Relay Finals | 41.89 | Relay Team | Summerville |
4x100 Meter Relay Finals | 41.93 | Relay Team | Gaffney |
4x100 Meter Relay Finals | 42.24 | Relay Team | Battery Creek |
4x400 Meter Relay Finals | 3:20.99 | Relay Team | Spring Valley |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.15 | Relay Team | Fort Dorchester |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.83 | Relay Team | Battery Creek |
4x800 Meter Relay Finals | 7:53.00 | Relay Team | Spring Valley |
4x800 Meter Relay Finals | 7:59.91 | Relay Team | Hilton Head |
4x800 Meter Relay Finals | 8:05.70 | Relay Team | Fort Dorchester |
4x800 Meter Relay Finals | 8:05.84 | Relay Team | Irmo |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.33 | Relay Team | Chapin |
4x800 Meter Relay Finals | 8:08.44 | Relay Team | Stratford |
4x800 Meter Relay Finals | 8:08.62 | Relay Team | Summerville |
800 Meter Run Finals | 1:56.18 | Matt Johnson | Spring Valley |
800 Meter Run Finals | 1:56.80 | Michael Johnson | Spring Valley |
800 Meter Run Finals | 1:57.07 | Eric Goings | Myrtle Beach |
800 Meter Run Finals | 1:57.09 | Nate Gordon | Spartanburg |
800 Meter Run Finals | 1:57.18 | Aaron Ramirez | Woodmont |
Discus Finals | 46.25m | Geno Porter | Fort Dorchester |
Discus Finals | 47.19m | Dezmon Venning | Wando |
Discus Finals | 48.36m | Jordan Fowler | South Pointe |
Discus Finals | 48.49m | Kamal Marshall | Spring Valley |
Discus Finals | 48.92m | Marvin Smith | Lower Richland |
Discus Finals | 49.1m | Tracy Jones | Fort Dorchester |
Discus Finals | 49.2m | Cameron Griggs | Chesterfield |
Discus Finals | 49.35m | Tony Downs | Chapin |
High Jump Finals | 1.98m | Jalen Frazier | Cross |
High Jump Finals | 1.98m | Twadarius Jones | Saluda |
High Jump Finals | 2.01m | Aaron Noble | Ridge View |
High Jump Finals | 2.03m | Philip George | Keenan |
Long Jump Finals | 6.88m | Denard Smith | Gaffney |
Long Jump Finals | 6.89m | Chris Brown | Hanahan |
Long Jump Finals | 6.96m | Mike Portee | Crestwood |
Long Jump Finals | 6.97m | Raheem Frederick | Allendale-Fairfax |
Long Jump Finals | 7.01m | Philip George | Keenan |
Long Jump Finals | 7.04m | Ramel Fordham | St. Johns |
Long Jump Finals | 7.09m | Cj Davidson | Daniel |
Long Jump Finals | 7.52m | Josh Jones | Chesnee |
Pole Vault Finals | 4.27m | Dylan Cooper | Dutch Fork |
Pole Vault Finals | 4.27m | Adam Doud | Seneca |
Pole Vault Finals | 4.27m | Perry Rogers | Seneca |
Pole Vault Finals | 4.37m | Colin Buxton | South Aiken |
Pole Vault Finals | 4.42m | David Melton | Wando |
Pole Vault Finals | 4.57m | Brett Squibbs | South Pointe |
Shot Put Finals | 15.74m | Lucas Mathis | Emerald |
Shot Put Finals | 15.74m | Shaquille Counts | Irmo |
Shot Put Finals | 16.3m | Cameron Griggs | Chesterfield |
Shot Put Finals | 16.33m | Michael Sellers | Fort Dorchester |
Shot Put Finals | 16.55m | Ontario Curry | Emerald |
Shot Put Finals | 16.61m | Marshall Williams | Dutch Fork |
Triple Jump Finals | 13.77m | Trae Earle | Seneca |
Triple Jump Finals | 13.87m | Freddie Martino | North |
Triple Jump Finals | 13.97m | Josh Jones | Chesnee |
Triple Jump Finals | 14.02m | Ramel Fordham | St. Johns |
Triple Jump Finals | 14.1m | Etroy Moorer | Fort Dorchester |
Triple Jump Finals | 14.12m | E.j. Reddick | Mauldin |
Triple Jump Finals | 14.2m | Ricky Adams | Batesburg-Leesville |
Triple Jump Finals | 14.25m | Mike Brown | Walhalla |
Triple Jump Finals | 14.4m | DeJon Wilkinson | Summerville |
Triple Jump Finals | 14.53m | Shai Carpenter | Greenville |
Triple Jump Finals | 14.63m | Cj Davidson | Daniel |