3A Lower State

Darlington, SC
Hosted by Darlington
Timing/Results Darlington Timing

Varsity Boys

3A Lower State - 11/9/2019 1:35:32 PM              
                  Darlington Middle School, ,                    

                   Varsity Boys 5000 Meter Run                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Owen Andrews          SR May River High Schoo 16:55.66      1
  2 Mark Ricther          JR Bishop England       16:58.86      2
  3 Karlynn Burgdorf      JR Pelion               17:00.75      3
  4 Aidan Hatton          JR Hanahan              17:04.26      4
  5 Logan Desciak         SR Bishop England       17:07.97      5
  6 Evan Daniels          JR Academic Magnet      17:09.17      6
  7 Colin Keck            JR May River High Schoo 17:12.02      7
  8 Kristopher Gholson    SR Academic Magnet      17:22.67      8
  9 Daniel Infante        SR Bishop England       17:25.98      9
 10 Tristan Kaplan        SR May River High Schoo 17:35.10     10
 11 Jaxon Beebe           JR May River High Schoo 17:39.65     11
 12 Robert Gourdie        SR Academic Magnet      17:42.91     12
 13 Sean Hamby            JR May River High Schoo 17:57.76     13
 14 Matt Caines           JR Waccamaw             18:03.43     14
 15 Josh Holland          SR Wade Hampton (H)     18:15.03     15
 16 Dominic Coffman       JR Bishop England       18:21.85     16
 17 Matt Sawyer           JR Bishop England       18:23.90     17
 18 Orlin Mejia           JR Pelion               18:28.09     18
 19 Cohen MacDonald       FR May River High Schoo 18:28.23     19
 20 Tucker Moore          JR Pelion               18:28.68     20
 21 Robert Hill           JR Georgetown           18:33.02     21
 22 Asher Patino          SO Aynor                18:33.15     22
 22 Ridge Kidder          JR Loris                18:33.15     21
 24 Hank Linder           SO Bishop England       18:35.02     24
 25 Zane Yongue           SO Gilbert              18:36.54     25
 26 Jonny Perryman        JR Hanahan              18:37.82     26
 27 William Hyatt         SO Academic Magnet      18:44.22     27
 28 Michael Hammer        SR Academic Magnet      18:45.90     28
 29 Gabriel Rivera        FR Pelion               18:47.40     29
 30 Caleb Brunson         SR Swansea              18:49.41     30
 31 John Junkins          FR Waccamaw             18:51.46     31
 32 John Rosenblum        SR May River High Schoo 18:51.71     32
 33 Christian Geils       JR Academic Magnet      18:52.68     33
 34 Jacob Shumpert        JR Pelion               18:52.82     34
 35 Charles Wendorff      SR Bishop England       18:57.65     35
 36 Ethan Stokes          Ei Waccamaw             18:58.93     36
 37 Carter Limbert        SO Academic Magnet      19:00.99     37
 38 Rion Keesee           JR Waccamaw             19:05.84     38
 39 Chase Beagles         SR Strom Thurmond       19:06.22     39
 40 Ross Fallaw           SO Waccamaw             19:06.63     40
 41 Branden Booker        JR Wade Hampton (H)     19:06.67     41
 42 Jackson Zeron         SO Hanahan              19:13.07     42
 43 James Creasy          FR Strom Thurmond       19:15.85     43
 44 Ben Battiata          SR Camden               19:18.81     44
 45 Justin Belt           SR Cheraw               19:19.89     45
 46 Walker Jett           JR Pelion               19:25.08     46
 47 Sam Felix             SO Wade Hampton (H)     19:26.22     47
 48 Mark Xenakis          FR Aynor                19:27.15     48
 49 Jacob Hann            SR Camden               19:27.96     49
 50 Aaron Berry           SR Gilbert              19:28.56     50
 51 Jesse Elkins          JR Strom Thurmond       19:31.60     51
 52 Shane Pelley          SR Gilbert              19:37.38     52
 53 Grant Maree           SR Camden               19:39.43     53
 54 Joshua Belt           SR Cheraw               19:45.51     54
 55 Irvin Fajardo         JR Lake City            20:01.68     55
 56 Angel Rosales         JR Swansea              20:11.64     56
 57 Emmanuel Rojo         JR Swansea              20:22.46     57
 58 Timothy Sutton        SR Wade Hampton (H)     20:24.35     58
 59 Wil Davis             JR Hanahan              20:26.81     59
 60 Jerrion Flowers       SO Lake City            20:27.91     60
 61 Alvin Emeterio        JR Swansea              20:28.69     61
 62 Blaine Hardee         SR Gilbert              20:39.30     62
 63 Tyler Cromer          JR Hanahan              20:45.48     63
 64 Sam Kobylarz          SR Waccamaw             20:47.13     64
 65 Andrew Baxley         SO Edisto               20:47.53     65
 66 Robert Jenkins        Ei Camden               20:48.24     66
 67 Magiver Nieto         SO Swansea              21:00.15     67
 68 Hayden Dawsey         JR Aynor                21:08.06     68
 69 Elliott Miller        SO Georgetown           21:10.55     69
 70 Jovanny Barraza       JR Gilbert              21:11.01     70
 71 Nicholas Fagley       JR Hanahan              21:12.07     71
 72 Devin Evangelista     SO Hanahan              21:15.57     72
 73 Jordan Arreguin Arria JR Swansea              21:18.08     73
 74 Matthew Sprouse       FR Gilbert              21:19.47     74
 75 Chandler Gause        JR Lake City            21:22.70     75
 76 Brendan Echiverria    Se Pelion               21:22.92     76
 77 Ellis Quigley         Ei Waccamaw             21:29.32     77
 78 Calvin Bailey         FR Manning              21:32.52       
 79 Nick Clement          SO Georgetown           21:36.02     78
 80 James Burns           FR Camden               21:37.41     79
 81 Austin Shake          JR Lake City            21:38.88     80
 82 William Montgomery    SR Camden               21:42.08     81
 83 Drew Voshell          FR Gilbert              21:43.01     82
 84 David Cox             Ei Wade Hampton (H)     21:45.26     83
 85 Tillman Williams      JR Edisto               21:52.21     84
 86 Haiden Williams       Se Wade Hampton (H)     21:59.32     85
 87 Gavin Strickland      FR Aynor                22:05.84     86
 88 Aiden Osborne         FR Aynor                22:06.64     87
 89 Gabriel Davidson      FR Loris                22:08.27     88
 90 Reese Bernard         FR Georgetown           22:08.84     89
 91 David (Trey) Witheral SO Manning              22:10.40       
 92 Christian Hillary     SR Strom Thurmond       22:10.75     90
 93 Gavin Alford          JR Loris                22:22.78     91
 94 Landon Goodwin        Se Cheraw               22:23.16     92
 95 Ephraim Somerville    FR Strom Thurmond       22:23.50     93
 96 Ethan Short           Se Cheraw               22:25.12     94
 97 Walter (Jay) Williams JR Manning              22:38.75       
 98 Wilman Rivera Caballe JR Swansea              22:45.14     95
 99 Matthew Leiter        SR Lake City            22:53.23     96
100 Matthew Edgemon       SO Edisto               23:11.65     97
101 Jackson Sauls         FR Aynor                23:13.40     98
102 Theo Heos             FR Strom Thurmond       23:23.82     99
103 William Tuten         Ei Wade Hampton (H)     23:32.70    100
104 Sean Wyatt            SO Aynor                23:39.58    101
105 Alex Knight           JR Cheraw               23:50.34    102
106 Garet Odom            FR Georgetown           23:57.66    103
107 Landon Gerrald        FR Loris                23:58.16    104
108 Ethan Pritcher        SO Edisto               24:03.58    105
109 Grant McDaniel        SO Cheraw               24:35.44    106
110 Caleb Wallace         JR Lake City            24:52.64    107
111 Gael Gonzalez         SO Loris                24:53.06    108
112 Brendan Skoler        JR Manning              25:17.93       
113 Joseph Wingard        SO Edisto               25:31.25    109
114 Grant Mincey          SR Loris                25:42.90    110
115 James Reames          Ei Camden               25:44.57    111
116 Jimmy Bates           Se Strom Thurmond       25:50.02    112
117 Wesley Bradshaw       Se Cheraw               25:50.93    113
118 John Ellison          SO Georgetown           26:25.29    114
119 Richard Harley        FR Edisto               27:27.38    115
120 Tucker Canaday        SO Edisto               32:01.14    116



             Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores             
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 May River High Schoo   42      1    7   10   11   13   19   32  
      Total Time: 1:27:21      Average: 17:28.04      1-5 Split: 1:03
  2 Bishop England         49      2    5    9   16   17   24   35  
      Total Time: 1:28:19      Average: 17:39.72      1-5 Split: 1:26
  3 Academic Magnet        81      6    8   12   27   28   33   37  
      Total Time: 1:29:45      Average: 17:56.98      1-5 Split: 1:37
  4 Pelion                 104     3   18   20   29   34   46   76  
      Total Time: 1:31:38      Average: 18:19.55      1-5 Split: 1:53
  5 Waccamaw               159    14   31   36   38   40   64   77  
      Total Time: 1:34:07      Average: 18:49.26      1-5 Split: 1:04
  6 Hanahan                194     4   26   42   59   63   71   72  
      Total Time: 1:36:08      Average: 19:13.49      1-5 Split: 3:42
  7 Wade Hampton (H)       244    15   41   47   58   83   85   100 
      Total Time: 1:38:58      Average: 19:47.51      1-5 Split: 3:31
  8 Gilbert                259    25   50   52   62   70   74   82  
      Total Time: 1:39:33      Average: 19:54.56      1-5 Split: 2:35
  9 Swansea                271    30   56   57   61   67   73   95  
      Total Time: 1:40:53      Average: 20:10.47      1-5 Split: 2:11
 10 Camden                 291    44   49   53   66   79   81   111 
      Total Time: 1:40:52      Average: 20:10.37      1-5 Split: 2:19
 11 Aynor                  311    22   48   68   86   87   98   101 
      Total Time: 1:43:21      Average: 20:40.17      1-5 Split: 3:34
 12 Strom Thurmond         316    39   43   51   90   93   99   112 
      Total Time: 1:42:28      Average: 20:29.59      1-5 Split: 3:18
 13 Georgetown             360    21   69   78   89   103  114   -  
      Total Time: 1:47:27      Average: 21:29.22      1-5 Split: 5:25
 14 Lake City              366    55   60   75   80   96   107   -  
      Total Time: 1:46:25      Average: 21:16.88      1-5 Split: 2:52
 15 Cheraw                 387    45   54   92   94   102  106  113 
      Total Time: 1:47:45      Average: 21:32.81      1-5 Split: 4:31
 16 Loris                  412    21   88   91   104  108  110   -  
      Total Time: 1:51:56      Average: 22:23.09      1-5 Split: 6:20
 17 Edisto                 460    65   84   97   105  109  115  116 
      Total Time: 1:55:27      Average: 23:05.25      1-5 Split: 4:44