Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
SHS Record: 10.70 2001 Aubrey Gibson, Seneca High
Region 1-AAA: 10.55 1983 Walker, TL Hanna
Golden Corne: 10.90 3/21/2009 Kevin Wardlaw, JL Mann
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wright, Randell O'Neil Seneca 11.47 1 6
2 Wood, Damien Athens Christian 11.64 1 4
3 Ford, Jordan Calhoon Falls Hi 11.66 1 3
4 Ayers, Curtis Athens Christian 11.67 1 2
5 Matthews, Terrion Devon Seneca 11.75 2 1
6 Watt, Kenny Seneca 11.84 2
7 Latimer, Will Crescent 11.92 1
8 Homer, Neil Athens Christian 11.99 1
9 Beitz, Christoppher Harr Seneca 12.06 1
10 Arnold, MarquisGajuan Seneca 12.15 2
11 Paul, Octavius Calhoon Falls Hi 12.17 1
12 Jackson, Keith Antwane Seneca 12.39 2
13 DeHaven, Raymond Crescent 13.02 2
14 Newman, Austin Crescent 13.70 2
15 Jenkins, Jalen Requan Seneca 13.97 3
16 Brown, Dorian Crescent 14.12 2
17 Holland, Damarcus Unique Seneca 14.60 3
18 Kirk, Alan Lee Seneca 15.55 3
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
SHS Record: 21.71 1995 James Alexander, Seneca High
Region 1-AAA: 21.27 1965 Ken Lawrence, Daniel High
Golden Corne: 22.12 3/18/2006 Tim Holland, Seneca High School
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hunter, Austin Apollo Seneca 22.57 1 6
2 Wright, Randell O'Neil Seneca 22.99 1 4
3 Ayers, Curtis Athens Christian 23.51 1 3
4 Wood, Damien Athens Christian 23.69 1 2
5 Jackson, Keith Antwane Seneca 25.02 2 1
6 Ramsey, Romel Demontae Seneca 25.71 1
7 Yeargin, BJ Crescent 26.04 1
8 DeHaven, Raymond Crescent 26.51 1
9 Jenkins, Jalen Requan Seneca 28.94 2
10 Brown, Dorian Crescent 28.97 2
Boys 400 Meter Run
================================================================================
SHS Record: 47.70 1995 James Alexander, Seneca High
Region 1-AAA: 47.95 1974 Abrams, Woodmont
Golden Corne: 50.41 3/18/2009 Tim Holland, Seneca High School
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hunter, Austin Apollo Seneca 51.15 6
2 Buchanan, Sayvonn Crescent 54.32 4
3 Jackson, Keith Antwane Seneca 54.38 3
4 Echols, John Athens Christian 57.52 2
5 Wright, Randell O'Neil Seneca 58.22 1
6 Ford, Jordan Calhoon Falls Hi 1:00.01
7 Matthews, Terrion Devon Seneca 1:00.69
Boys 800 Meter Run
================================================================================
SHS Record: 1:53.10 1983 Eddie Wright, Seneca High
Region 1-AAA: 1:56.00 1975 McCauley, Traveler's Rest
Golden Corne: 1:58.50 3/18/2006 Jason Morgan, TC Roberson
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hayes, Will Athens Christian 2:06.44 6
2 Rogers, Nick Athens Christian 2:09.53 4
3 Hayes, Will Haily Seneca 2:19.99 3
4 Rogers, Kalan Calhoon Falls Hi 2:20.00 2
5 Lewis, Adrian Lee Seneca 2:24.54 1
6 Edgar, Abram Franklyn Seneca 2:28.50
7 Jennings, Jason Taylor Seneca 2:29.15
8 Burch, Ryan Seneca 2:29.86
9 Ashley, Nick Crescent 2:30.58
10 Horton, Eric Brian Seneca 2:32.63
11 Grant, Marqui Lacheldron Seneca 2:40.96
12 Thorsland, Josiah Parris Seneca 2:47.25
13 Crooks, Ashton Michael Seneca 2:50.57
14 Smith, Stanford Glenn Seneca 2:50.72
15 Burdette, Jameson Crescent 3:22.27
16 Watters, Samuel Leon Seneca 3:25.00
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
SHS Record: 4:24.44 1983 Eddie Wright, Seneca High
Region 1-AAA: 4:16.40 1988 Ernie Shepherd, Wren High
Golden Corne: 4:22.20 3/18/2006 Jason Morgan, TC Roberson
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bishoff, Colin Athens Christian 4:44.40 6
2 Jenkins, Josiah Athens Christian 4:58.40 4
3 Lewis, Chris Bernard Seneca 5:13.80 3
4 Jennings, Jason Taylor Seneca 5:17.10 2
5 Rogers, Kalan Calhoon Falls Hi 5:18.90 1
6 Edgar, Abram Franklyn Seneca 5:23.20
7 Meyer, Patrick James Seneca 5:23.90
8 Horton, Eric Brian Seneca 5:37.30
9 Hennes, Chuck Andrew Seneca 5:43.70
10 Kurtz, Jack Warren Seneca 5:44.90
11 Thorsland, Josiah Parris Seneca 5:45.20
12 Kidd, James Kenneth Seneca 6:07.50
13 Williams, Zack Crescent 6:08.20
14 Smith, Stanford Glenn Seneca 6:13.90
15 Crooks, Ashton Michael Seneca 6:29.90
16 Holbrook, Clay Crescent 6:30.80
17 Sherard, Scott Calhoon Falls Hi 7:00.30
18 Burdette, Jameson Crescent 7:01.80
19 Watters, Samuel Leon Seneca 7:49.90
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
SHS Record: 9:41.77 1983 Eddie Wright, Seneca High
Region 1-AAA: 9:08.80 1988 Ernie Shepherd, Wren High
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bishoff, Colin Athens Christian 9:59.80 6
2 Lewis, Chris Bernard Seneca 11:58.40 4
3 Jennings, Jason Taylor Seneca 12:14.80 3
4 Hennes, Chuck Andrew Seneca 12:14.90 2
5 Pinson, Jacob Crescent 13:38.90 1
6 Sherard, Scott Calhoon Falls Hi 15:13.40
7 Holbrook, Clay Crescent 15:17.60
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
SHS Record: 14.20 1995 Orlanders Grant, Seneca High
Region 1-AAA: 13.75 1984 Lee, TL Hanna
Golden Corne: 14.05 3/17/2005 Dennis Martin, Westside
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Caudle, Tariq Crescent 15.69 1 10
2 Robinson, Chris Alonzo Seneca 16.11 1 8
3 Berry, Nick Crescent 16.74 2 6
4 Martinez, Christos Athens Christian 18.08 1 5
5 McCauley, Corbin Marcus Seneca 18.46 2 4
6 Hardisee, Cliff Athens Christian 18.53 2 3
7 Beitz, Christoppher Harr Seneca 18.56 1 2
8 Ramsey, Romel Demontae Seneca 19.78 2 1
Boys 400 Meter Hurdles
===================================================================================
SHS Record: 56.53 2006 Chris Haynes, Seneca High
Region 1-AAA: 55.43 1997 Orlanders Grant, Seneca High
Golden Corne: 56.16 3/17/2005 Dennis Martin, Westside
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Berry, Nick Crescent 1:00.97 3 6
2 Beitz, Christoppher Harr Seneca 1:01.25 1 4
3 Coker, Spencer Athens Christian 1:03.85 1 3
4 Mapp, Payton Athens Christian 1:04.94 2 2
5 Martinez, Christos Athens Christian 1:05.18 3 1
6 Robinson, Chris Alonzo Seneca 1:06.58 2
7 Hardisee, Cliff Athens Christian 1:09.63 2
8 Reid, Austin Calhoon Falls Hi 1:11.01 2
9 Ramsey, Romel Demontae Seneca 1:12.02 3
10 Holland, Rico Calhoon Falls Hi 1:13.13 1
11 Smith, Micah Diashaun Seneca 1:16.74 3
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
SHS Record: 42.58 2001 Seneca High, Seneca High
Campbell, Good, Young, Gibson
Region 1-AAA: 41.70 2000 BHP, BHP
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Seneca High School 'A' 44.05 10
2 Athens Christian High School 'A' 44.54 8
3 Crescent 'A' 45.82 6
-- Athens Christian High School 'B' DQ
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
SHS Record: 3:18.30 1986 Seneca High, Seneca High
Gilmore, Hunter, Golden, Alexander
Region 1-AAA: 3:21.60 1984 TL Hanna, TL Hanna
Golden Corne: 3:26.40 3/18/2006 TC Roberson, TC Roberson
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Seneca High School 'A' 3:36.09 6
2 Athens Christian High School 'A' 3:43.25 4
3 Crescent 'A' 3:45.80 2
4 Athens Christian High School 'B' 3:48.20
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
SHS Record: 8:13.56 2007 Seneca High, Seneca High
Black, Williams, Steadings, Holzinger
Region 1-AAA: 8:26.90 2006 Seneca High, Seneca High
Black, Martin, Holzinger, Steadings
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Seneca High School 'A' 10:01.20 10
2 Crescent 'A' 11:00.90 8
Boys High Jump
================================================================================
SHS Record: 6-10 2006 Marcus Goodine, Seneca High
Region 1-AAA: 6-11 1982 Scott Richardson, Walhalla High
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Liilie, Zack Athens Christian 5-08.00 6
2 Ford, Jordan Calhoon Falls Hi 5-06.00 4
3 Watt, Kenny Seneca J5-06.00 2.50
3 Webb, Major Rashad Seneca J5-06.00 2.50
5 Logan, Jesse Athens Christian J5-06.00 1
6 Kay, Jessia Isaiah Seneca 5-04.00
7 Webb, Darrius Seneca 5-00.00
-- Reid, Austin Calhoon Falls Hi NH
-- Holland, Rico Calhoon Falls Hi NH
-- Arnold, MarquisGajuan Seneca NH
Boys Pole Vault
================================================================================
SHS Record: 14-00 2009 Perry Rogers, Seneca High
Region 1-AAA: 13-06 1996 Johnson, Daniel High
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Gulley, Matthew Athens Christian 14-00.00 6
2 Rogers, Perry Seneca J14-00.00 4
3 Doud, Adam Myles Seneca 12-06.00 3
4 Hamrick, Mason JMS 11-06.00 2
5 Logan, Jesse Athens Christian 9-06.00 1
6 Stancil, Jess Michael Seneca 9-00.00
7 Kurtz, Jack Warren Seneca 7-06.00
8 Schile, Nick Seneca 7-00.00
Boys Long Jump
================================================================================
SHS Record: 23-03 2001 Chris Gale, Seneca High
Region 1-AAA: 23-02.75 2000 Travis Oliver, BHP
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McCauley, Chadwick Mauri Seneca 20-07.00 6
2 Earle, Trae Shaquan Seneca 20-04.00 4
3 McCauley, Corbin Marcus Seneca 20-00.50 3
4 Berry, Nick Crescent 19-08.00 2
5 Tillman, Telvin Crescent 19-06.00 1
6 Homer, Neil Athens Christian 19-02.00
7 Arnold, MarquisGajuan Seneca 19-00.00
8 Ford, Jordan Calhoon Falls Hi 18-09.00
9 Kay, Jessia Isaiah Seneca 18-08.00
10 Mapp, Payton Athens Christian 18-07.00
11 Rogers, Kalan Calhoon Falls Hi 17-11.00
12 Caudle, Tariq Crescent 17-07.00
12 Smith, Micah Diashaun Seneca 17-07.00
14 Paul, Octavius Calhoon Falls Hi 17-06.00
15 Reid, Austin Calhoon Falls Hi 17-04.00
16 Holland, Rico Calhoon Falls Hi 15-08.00
Boys Triple Jump
================================================================================
SHS Record: 47-06 1989 Tracey Golden, Seneca High
Region 1-AAA: 47-03.50 2001 Chris Gale, Seneca High
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Earle, Trae Shaquan Seneca 42-09.00 6
2 McCauley, Chadwick Mauri Seneca 42-02.00 4
3 McCauley, Corbin Marcus Seneca 41-07.50 3
4 Mapp, Payton Athens Christian 40-06.00 2
5 Logan, Jesse Athens Christian 39-01.00 1
6 Caudle, Tabari Crescent 38-02.75
7 Buchanan, Sayvonn Crescent 37-11.50
8 Smith, Micah Diashaun Seneca 36-11.00
9 Tillman, Telvin Crescent 36-07.50
-- Arnold, MarquisGajuan Seneca ND
Boys Shot Put
================================================================================
SHS Record: 54-04.75 2004 Don Davis, Seneca High
Region 1-AAA: 55-06.75 1996 Durham, Daniel High
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wilson, Taylor Donald Seneca 46-03.50 6
2 Young, Derrick Franklin Seneca 44-07.00 4
3 Baldwin, Casey Joseph Seneca 43-09.00 3
4 Ham, Garrett Crescent 43-02.00 2
5 Campodonico, Tim Athens Christian 42-03.50 1
6 Watkins, Octavis Crescent 41-06.50
7 Groves, Jakiaya Crescent 40-04.00
8 Broome, Thomas Calhoon Falls Hi 39-10.50
9 Burdette, Dekota Crescent 36-09.00
10 Mercado, Matthew James Seneca 36-01.00
11 Mitchell, Bradley Crescent 35-10.50
12 Busenitz, Aaron Athens Christian 35-08.25
13 Schuler, Jonathan Calhoon Falls Hi 35-05.50
14 Hunter, Jalen Seneca 34-01.00
15 Cunningham, Miller Grant Seneca 33-00.00
16 Shedd, Dustin Crescent 32-00.00
17 Richardson, Tony Crescent 31-06.50
18 Yeargin, BJ Crescent 30-03.75
19 Groves, Daniel Crescent 29-02.00
20 Hall, Collin Crescent 28-11.00
21 Martin, Antwan Seneca 28-02.00
22 Sherard, William Calhoon Falls Hi 25-02.00
23 Weston, Deandre McCraig Seneca 24-10.00
24 Mullen, Samuel Joseph Seneca 24-09.00
24 Hill, Ethan Crescent 24-09.00
26 Smith, DeMaseco Crescent 20-11.00
Boys Discus Throw
================================================================================
SHS Record: 173-09 1993 Matt Green, Seneca High
Region 1-AAA: 164-10 1993 Matt Green, Seneca High
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Moore, Cayle Seneca 125-08 6
2 Mercado, Matthew James Seneca 117-04.50 4
3 Baldwin, Casey Joseph Seneca 114-01 3
4 Edgar, Jacob William Seneca 112-07 2
5 Groves, Jakiaya Crescent 111-11 1
6 Behrens, Jim Athens Christian 110-01
7 Watkins, Octavis Crescent 101-01.50
8 Busenitz, Aaron Athens Christian 100-03
9 ruggiers, Josph Athens Christian 100-02.50
10 Groves, Daniel Crescent 96-10
11 Yeargin, BJ Crescent 95-00
12 Richardson, Tony Crescent 94-00.50
13 Homer, Neil Athens Christian 92-03.50
14 Ham, Garrett Crescent 90-11
15 Shedd, Dustin Crescent 88-06
16 Burdette, Dekota Crescent 84-01
17 Broome, Thomas Calhoon Falls Hi 83-06.50
18 Mullen, Samuel Joseph Seneca 80-00.50
18 Schuler, Jonathan Calhoon Falls Hi 80-00.50
20 Sherard, William Calhoon Falls Hi 57-10.50
21 Mitchell, Bradley Crescent 56-00
22 Smith, DeMaseco Crescent 51-04
23 Hill, Ethan Crescent 50-09.50
-- Hall, Collin Crescent ND