Elite Performances
116 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.83 | Chiquita Martin | Westside |
100 Meter Hurdles Finals | 14.98 | Belita Salters | Lake City |
100 Meter Dash Finals | 11.66 | Amberly Nesbitt | J.L. Mann |
100 Meter Dash Finals | 11.88 | Jessica Cousins | Seneca |
100 Meter Dash Finals | 11.92 | Shantrell Jenkins | Ridge View |
100 Meter Dash Finals | 11.93 | Septima Glenn | Blue Ridge |
100 Meter Dash Finals | 11.95 | Amanda Mack | Hartsville |
100 Meter Dash Finals | 12.07 | Courtney Thomas | Midland Valley |
100 Meter Dash Finals | 12.21 | Kenya Bruton | Greer |
200 Meter Dash Finals | 23.99 | Amberly Nesbitt | J.L. Mann |
200 Meter Dash Finals | 24.38 | Amanda Mack | Hartsville |
200 Meter Dash Finals | 24.50 | Jessica Cousins | Seneca |
200 Meter Dash Finals | 24.64 | Septima Glenn | Blue Ridge |
200 Meter Dash Finals | 24.76 | Courtney Thomas | Midland Valley |
200 Meter Dash Finals | 24.86 | Chiquita Martin | Westside |
200 Meter Dash Finals | 24.89 | Arionne Allen | J.L. Mann |
200 Meter Dash Finals | 24.97 | Whitney Charles | Keenan |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.77 | Chiquita Martin | Westside |
400 Meter Dash Finals | 55.96 | Whitney Charles | Keenan |
400 Meter Dash Finals | 56.46 | Dominique Ward | Battery Creek |
400 Meter Dash Finals | 56.73 | Tiaerra McLaurin | Northwestern |
400 Meter Dash Finals | 57.06 | Arionne Allen | J.L. Mann |
Discus Finals | 36.81m | Vivian Osuji | Dutch Fork |
Discus Finals | 43.64m | Precious Akins | Summerville |
High Jump Finals | 1.68m | Ashley Campbell | Seneca |
High Jump Finals | 1.68m | Belita Salters | Lake City |
High Jump Finals | 1.68m | Ashley Maddox | Beaufort |
High Jump Finals | 1.68m | Johnson | Fort Dorchester |
Long Jump Finals | 5.42m | Tiaerra McLaurin | Northwestern |
Long Jump Finals | 5.46m | Brittany Whitaker | Blue Ridge |
Long Jump Finals | 5.51m | Sierra Douglas | Beaufort |
Long Jump Finals | 5.54m | Creshenda Singletary | Johnsonville |
Long Jump Finals | 5.82m | Deborah Hawkins | Lower Richland |
Pole Vault Finals | 3.2m | Helen Kirkland | Wando |
Pole Vault Finals | 3.51m | Beth Jordan | Aiken |
Pole Vault Finals | 3.82m | Sara Young | Thornwell High School |
Shot Put Finals | 11.32m | Precious Akins | Summerville |
Shot Put Finals | 11.41m | Latricia Jones | Spartanburg |
Shot Put Finals | 11.6m | Delana Dameron | Spring Valley |
Shot Put Finals | 12.03m | Stephanie McNeil | Stratford |
Shot Put Finals | 12.12m | LaKesha Tolliver | Dreher |
Shot Put Finals | 12.22m | Elizabeth Maxwell | Johnsonville |
Shot Put Finals | 12.48m | Maria Sweet | West Florence |
Triple Jump Finals | 11.16m | Nunzia Point | Waccamaw |
Triple Jump Finals | 11.43m | Colethia Lawrence | Carvers Bay |
Triple Jump Finals | 11.51m | Demiracle Washington | Irmo |
Triple Jump Finals | 11.52m | Tempest Vance | Westside |
Triple Jump Finals | 12.08m | Belita Salters | Lake City |
Triple Jump Finals | 12.1m | Deborah Hawkins | Lower Richland |
Triple Jump Finals | 12.24m | Sierra Douglas | Beaufort |
Triple Jump Finals | 12.28m | Johnson | Fort Dorchester |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.21 | Aulton Kohn | Beaufort |
100 Meter Dash Finals | 10.55 | Brian Clinkscales | Westside |
100 Meter Dash Finals | 10.63 | Michael Brown | Richland Northeast |
100 Meter Dash Finals | 10.66 | Tramaine Billie | Dreher |
100 Meter Dash Finals | 10.70 | Sidney Davis | Blackville-Hilda |
100 Meter Dash Finals | 10.74 | Aubrey Lemon | Stratford |
100 Meter Dash Finals | 10.75 | Charles Proctor | Richland Northeast |
100 Meter Dash Finals | 10.76 | Drique Johnson | J.L. Mann |
100 Meter Dash Finals | 10.76 | James Hanna | South Florence |
110 Meter Hurdles Finals | 14.41 | Keith Dorrah | Laurens |
110 Meter Hurdles Finals | 14.42 | Jahmal Green | Carolina Forest |
110 Meter Hurdles Finals | 14.54 | Dennis Martin | Westside |
110 Meter Hurdles Finals | 14.64 | Jaime Mack | Lamar |
110 Meter Hurdles Finals | 14.69 | adrian murphy | Andrews |
200 Meter Dash Finals | 21.38 | Aulton Kohn | Beaufort |
200 Meter Dash Finals | 21.70 | Aubrey Lemon | Stratford |
200 Meter Dash Finals | 21.77 | Drique Johnson | J.L. Mann |
200 Meter Dash Finals | 21.83 | Michael Brown | Richland Northeast |
200 Meter Dash Finals | 21.84 | Rashiek Buchanan | Chesterfield |
200 Meter Dash Finals | 21.87 | Tramaine Billie | Dreher |
200 Meter Dash Finals | 21.97 | Brandon Ellis | Westside |
400 Meter Dash Finals | 49.16 | James Hanna | South Florence |
400 Meter Dash Finals | 49.31 | Dante Wright | Holly-Hill Roberts |
400 Meter Dash Finals | 49.33 | Marshawn Martin | Richland Northeast |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.69 | Relay Team | Berkeley |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.73 | Relay Team | Holly-Hill Roberts |
4x800 Meter Relay Finals | 8:03.22 | Relay Team | Spring Valley |
4x800 Meter Relay Finals | 8:04.11 | Relay Team | Ridge View |
Discus Finals | 47.27m | Ryan Brown | Berkeley |
Discus Finals | 48.16m | Jonathon Caldwell | Northwestern |
High Jump Finals | 1.98m | Rahassa Johnson | Batesburg-Leesville |
High Jump Finals | 2.01m | Chadrick Williams | Andrew Jackson |
High Jump Finals | 2.03m | Jeff Caldwell | Mauldin |
High Jump Finals | 2.08m | E.J. Yeadon | Berkeley |
Long Jump Finals | 6.95m | Antonio Gantt | Eau Claire |
Long Jump Finals | 7m | E.J. Yeadon | Berkeley |
Long Jump Finals | 7.1m | Troy McFadden | Fairfield Central |
Long Jump Finals | 7.16m | Sergio Geiger | Spring Valley |
Pole Vault Finals | 4.27m | Alex Cutno | Summerville |
Pole Vault Finals | 4.27m | John Benton | Spring Valley |
Pole Vault Finals | 4.42m | Jeremy Longshore | Broome |
Pole Vault Finals | 4.42m | Robert Hope | Union County |
Pole Vault Finals | 4.42m | Cody Arave | Spring Valley |
Pole Vault Finals | 4.72m | Chase Shealy | Brookland Cayce |
Pole Vault Finals | 4.78m | Mitch Greeley | Northwestern |
Shot Put Finals | 15.85m | Jerry Barker | Summerville |
Shot Put Finals | 16.18m | Roz Johnson | Hanahan |
Shot Put Finals | 16.2m | Alonzo Middleton | Orangeburg-Wilkinson |
Shot Put Finals | 16.92m | Terrence Brown | Summerville |
Shot Put Finals | 17.32m | Eric Young | Union County |
Shot Put Finals | 17.4m | Ryan Brown | Berkeley |
Triple Jump Finals | 13.72m | Brandon Bussey | Silver Bluff |
Triple Jump Finals | 13.75m | Ryan Pinkney | Edisto |
Triple Jump Finals | 13.77m | Leon Drayton | Hilton Head |
Triple Jump Finals | 13.79m | Calvin Guinyard | Edisto |
Triple Jump Finals | 13.79m | Antonio Gantt | Eau Claire |
Triple Jump Finals | 13.82m | Tate Titus | Sumter |
Triple Jump Finals | 13.86m | Terence Williams | Lamar |
Triple Jump Finals | 13.87m | O. Coles | Goose Creek |
Triple Jump Finals | 13.91m | Junior Cunningham | Laurens |
Triple Jump Finals | 14.15m | Derek Pressley | Wren |
Triple Jump Finals | 14.25m | Andrew Morris | Eau Claire |
Triple Jump Finals | 14.25m | William Jackson | Lake City |
Triple Jump Finals | 14.28m | Dominick Bailey | Ridge View |
Triple Jump Finals | 14.52m | E.J. Yeadon | Berkeley |